Říjen 2016

PODZIM VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

1.  Dýňování

Podzimnímu dýňování předcházela velká příprava. Zjišťovali jsme informace o dýních, tvořili návrhy na jejich obličeje, pak jsme je malovali temperovými barvami, stříhali a lepili. Vyzkoušeli jsme i techniku frotáže. Vše vyvrcholilo na dýňování s rodiči v podvečer 12. 10. a 13. 10. 2016. Vydlabané dítě pak na několik dní ozdobily naši školu. Z dýňové dužiny jsme si upekli koláč.

Recept na dýňový koláč:

Těsto:

500 g nastrouhané dýně, 3 vejce, 1 prášek do pečiva, 300 g pol. mouky, 1 dl oleje, 140 g moučkového cukru, 2 lžičky skořice, 1 vanilkový cukr, dle chuti ořechy nebo rozinky

Poleva:

100 g Omegy, 6 lžic cukru, 2 lžíce kakaa, 4 lžíce vody

Postup

Cukr, skořici, celá vejce a olej vyšlehat do husté pěny. Přidat mouku s práškem do pečiva a nakonec vařečkou vmíchat dýni a semínka. Vylít na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech a péci při 180 stupních. Po vychladnutí polít polevou, kterou připravíme ve vodní lázni.

Dana Rosenreiterová

2. Mandaly z podzimních plodů

Podzimní plody jsme využili k výrobě mandal, které navozují klid a rovnováhu. Vzniklo leporelo, které obdivovali nejen žáci, ale i dospělí. Protože nám zbylo hodně materiálu, vytvořili jsme obří mandalu před školou na trávníku. Byla to zajímavá podívaná.

Dana Rosenreiterová

3. Halloween

V pondělí 31. 10. 2016 jsme si v družině užili halloweenské odpoledne. Sešli jsme se v maskách a tančili a soutěžili. Na děti čekaly dokonce i strašidelné odměny.

Miluše Fruhaufová

4.10. - Divadelní představení "První pomoc"

V úterý 4. 10. žáci 1.-3. ročníku a děti z mateřské školy navštívili v místní Sokolovně originální výukový projekt o základech první pomoci pořádaný Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. Formou zábavného představení blízkého divadelnímu se děti hravou formou seznámily se základními postupy první pomoci, vyzkoušely si, jak rychle zavolat sanitku, jak raněnému ošetřit řeznou ránu nebo správně učinit masáž srdce.

Zkušený školitel Marek Hylebrant dokázal děti zaujmout po celou dobu představení – už jen příjezd v plyšové obří sanitce vzbudil nadšení. A když si samy děti mohly na podiu vyzkoušet ošetřit raněného medvěda, radost nebrala konce. Ani sedící ale nezůstaly pozadu - mohly ze sedadel kamarádům radit nebo masáž srdce doprovázet zpěvem (aneb věděli jste, že masáž srdce provádíme v tempu písničky „Skákal pes?“). Nechyběly ani drobné dárky v podobě kšiltovek a balónků.

Na závěr M. Hyberlant dětem pustil první díl pohádkového seriálu „Haló, co se stalo?“, ve kterém si hlavní hrdinové Opička a Lenochod hravě a vtipně dokážou poradit s různými druhy zranění ve městě či na výletě v přírodě, a to i v okamžiku, kdy nemají po ruce mobil.

Mgr. Eliška Chalupová